Основно
Section outline
-
Predavatelj in asistent: Blaž Zupan (blaz.zupan@fri.uni-lj.si)
Spletna stran predmeta, kot se je izvajal leta 2017/18. V šolskem letu 2019/20 se ta predmet ne izvaja!
Kaj pričakujemo od študentov? Sprotno in pravočasno izdelavo in oddajo poročil domačih nalog in projektov (teh bo predvidoma vseh skupaj okoli osem), sprotno kodiranje, sprotno branje literature (priprava na predavanja). Vprašanja med predavanji (še posebej, če kaj ni jasno, a tudi, ko bi radi zvedeli kaj več). Obiskovanje konzultacijskih vaj (ko se kaj zalomi pri domačih nalogah, ali pa tudi, da preveriti, ali je vaša rešitev v redu). Pravočasna izdelava domačih nalog: najbolje se jih je lotiti takoj po predstavitvi domačih nalog na predavanjih.
Potrebna predznanja: Pogoj za vpis predmeta Odkrivanje znanj iz podatkov je opravljen predmet Uvod v odkrivanje znanj iz podatkov (staro ime: Poslovna inteligenca) oziroma obiskovanje tega predmeta v istem šolskem letu. Pri predmetu Odkrivanje znanj iz podatkov bomo kombinirali znanja, ki ste jih pridobili pri predmetih s področja umetne inteligence, strojnega učenja in inteligentnih sistemov, ter v praksi osvežili vaše spretnosti iskanja in uporabe literature, uporabe primernih (predvsem odprtokodih) programskih orodij in knjižnic, ter sposobnost samostojnega reševanja kompleksnih problemov. Pričakujemo tudi, da znate dobro programirati; uporabljali bomo Python verzijo 3.5, po potrebi (a ne pri predavanjih in vajah), pa tudi kakšne ostale jezike. Za tiste, ki omenjenih predznanj nimate, bo predmet precej zahteven, saj si boste morali pridobiti ustrezna znanja sproti z branjem dodatne literature.
Ocenjevanje: domače naloge (100%). Za pozitivno oceno pri predmetu je potrebno zbrati vsaj 60,5% točk iz domačih nalog. Posamezne naloge niso prenosljive v naslednje šolsko leto. Na celo števlio zaokrožene skupne odstotne točke se prevedejo v oceno pri predmetu: do 60 -> 5, od 61 do 68 -> 6, od 69 do 76 -> 7, od 77 do 84 -> 8, od 85 do 92 -> 9, od 93 do 100 -> 10.
Ocenjevanje domačih nalog: Oddana programska koda bo ocenjena z avtomatskimi testi. V primeru, da bo domača naloga zahtevala tudi poročilo, naj bo le-to napisano v LaTeXu (predloga, primer). Domače naloge imajo strogi rok. Za vsak dan zamude se ocena množi z 0,9. Primer: študent je za nalogo, ki jo je oddal dva in pol dni po roku, prejel 75 točk. Končna ocena naloge je 75*(0,9^3) = 54,7 točk. V primeru, da z oddajo naloge zamudite več kot en teden, se naloga šteje kot neopravljena (0 točk). Ocena naloge je sestavljena iz ocene za vsebino (90%) in strukturo/pravopis (10%). Kakršnokoli prepisovanje bo strogo kaznovano: naloge, ki bodo vsebovale neavtorske elemente, bodo ocenjene z 0% (torej, tako naloga prepisovalca kot tistega, ki je dal nalogo v prepis), kršitev pa bo posredovana disciplinski komisiji FRI.
Osnovna literatura:
- zapiski predavatelja, objavljeni na tej spletni strani
- ostala gradiva, objavljena pri posameznih lekcijah na tej spletni strani
Priporočena dodatna gradiva:
- Leskovec J, Rajaraman A, Ullman J (2015) Mining of Massive Datasets. Predvsem poglavja o zmanjševanju dimenzij podatkov.
- Tan P-N, Steinbach M in Kumar V (2006) Introduction to Data Mining. Vsebuje lep uvod v to, kaj odkrivanje znanj iz podatkov je in kaj ni. Odličen pregled nekaterih tehnik. Zelo podrobno in tehnično predstavljene tehnike razvrščanja v skupine / clustering.
- Bishop CM (2006) Pattern recognition and machine learning, Springer. Za "profesionalce". Biblija strojnega učenja. Kar nekaj poglavij bomo privzeli po tej knjigi.
Tekmovanje: če bo le možno, se bomo tekom predmeta udeležili kakšnih mednarodnih tekmovanj na tekmovalnih portalih, kot je na primer Kaggle.
Orodja:
- Python 3
- matplotlib (izris grafov)
- scipy in numpy (linearna algebra, statistični izračuni)
- PyCharm (priporočeni urejevalnik kode)
- Orange 3 (uporabljali bomo večinoma skriptni del)
- scikit-learn (knjižnica za strojno učenje)
- IPython Notebook (luštno okolje za skriptanje, delo z grafi in pisanje zapiskov, bolj za predavatelja kot za študente)
Novice, razprave, vprašanja: na forumu.