1. seminarska naloga: odločitveni model
Za vašo prvo domačo nalogo sestavite odločitveni model. Problema se lahko lotite na dva načina:
- Odločitveni model izdelate v programu Hiview (instalacijska datoteka je priložena v datoteki zip). Model analizirajte in ga opišite v poročilu. Ta način bo verjetno uporabila večina. Koda za aktivacijo programa je priložena v datoteki zip in vam omogoča 20 dnevno polno funkcionalnost programa.
- Model implementirajte v Pythonu. Za delo s podatki predlagam knjižnico Pandas, za analizo (vizualizacijo) pa matplotlib/seaborn. Končno poročilo je lahko klasičen dokument (npr. pdf) ali pa Jupyter notebook (pdf/html).
Izbira odločitvenega problema
Vsak študent naj si izbere svoj problem. Najbolje bo, če si izberete realni odločitveni problem, s katerim se trenutno soočate ali ste se z njim ubadali v preteklosti. Lahko je iz vašega osebnega življenja (hobiji, avto, kuhinjska oprema, itd.) ali profesionalnega (študij, služba) ali se lotite kakšnih splošnejših ciljev, kot so reševanje globalne krize, izbira biogoriv, itd. Pri tej izbiri imate skoraj popolnoma proste roke.
Problem naj ima vsaj:
- 5 nemanjvrednih variant (po izločitvi neustreznih in manjvrednih variant jih mora ostati vsaj pet) in
- 10 ali več osnovnih kriterijev.
Množica kriterijev naj bo popolna (vsebuje vse relevantne kriterije) in pri tem pazite, da ne vsebuje nepomembnih kriterijev.
Izdelava odločitvenega modela
Pri gradnji modela uporabljajte vse kar smo počeli na vajah: kriterije ustrezno povežite v hierarhičen model, definirajte kriterije, vpišite podatke, definirajte funkcije koristnosti (direktno ali z uporabo Macbeth-a) in vpišite uteži po posameznih vozliščih. Nadaljujete z analizo modela (vplivi kriterijev, sort, map in analiza občutljivosti).
Poročilo
Če delate s Hiviewjem, napišite kratko poročilo (PDF). Poročilo naj bo jasno, vključuje vse potrebne podatke in vizualizacije in napisano v stilu, kjer me poskušate prepričati, da je vaša izbira (ali nekaj izbir) res najboljša, kakšne so njene prednosti in kakšne slabosti.
Če delate v Pythonu, naredite podobno. V tem primeru je poročilo lahko Jupyter notebook, ki ga pretvorite v PDF / html.
Poročilo naj vsebuje:
- Opis problema (kaj je odločitveni problem, katere so osnovne omejitve).
- Razlago kriterijev in izpeljanih vozlišč v drevesu.
- Razlaga nekaterih funkcij koristnosti (tu izberite bolj zanimive dele modela)
- Razlago nekaterih uteži (tu opišite, katero metodologijo ste uporabili za določanje uteži in nekaj primerov).
- Najboljša varianta in alternativna (pazite, da bo alternativna dovolj različna od najboljše).
- Prednosti in slabosti najboljše variante in njene alternative in primerjava med variantami.
- Analiza (map diagram, občutljivosti) in interpretacija.
- Kaj-če analiza; kaj bi se zgodilo z izbiro, če bi se vrednost kakšnega kriterija pri alternativnih variantah spremenila. Te spremembe naj bodo realne (npr. cena se lahko zniža, če se zmenimo za popust, velikost stanovanja pa se ne more spreminjati).
Pazite še, da bo poročilo približno lepo oblikovano, torej naj ima naslov, avtorja, poglavja, itd.
- 12 November 2023, 2:53 PM